Në ndeshjen finale eliminatore Kampionantit Botëror të Futbollit për vitin 2010 skuadra kombëtare e Rusisë mundi skuadrën e Lihtenshtejnit me rezultatin 1:0. Golin u shënua nga mbrojtësi mesfushori Konstantin Zirjanov. Rusët zënë vendin e dytë në Grupin e katërt eliminator, duke grumbulluar 12 pikë në 5 ndeshje. Kurse skuadra e futbollit e të rinjve të Rusisë fitoi të mërkurën në qytetin Krasnodar (Jugu i Rusisë) ndaj skuadrës së futbollistëve të rinj të Andorës me rezultatin 4:0. Në një grup me futbollistët rusë hyjnë dhe skuadrat e Rumanisë, Letonisë, Moldavisë  dhe të Ishujve Farere.